İbrani Mitleri-Tekvin-Yaratılış Kitabı

59,50 ₺
SKU: 9789754688504
Yayınevi: Say

İbrani isminin veya İbranilerin bir kolunun adının İsrailli olarak değişmesi Yakup’un Tanrısal bir yaratıkla güreşmesinin anısınadır.Bundan sonra İbrani adı sadece dilin ve yazının ismini tanımlamakta ve ayrıca Musa öncesi dönemin karakterine atıfta bulunmaktadır.19. yüzyıldan itibaren İbrani kelimesi, Musevi ya da Yahudi gibi din çağrışımlı değil, etnik çağrışımlı bir isim olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 İlk baskısı 1964 yılında gerçekleştirilen İbrani Mitleri, İbrani söylenceleriniçeşitli kaynaklardaki halleriyle bir bir önümüze sererken aynızamanda onları Ege, Miken ve Mezopotamya mitleriyle ilişkilendiripç eşitli temaların farklı toplumlardaki geçişkenliğini ve deyim yerindeyse evrenselliğini vurguluyor.

 Anlatımsallığın ön plana çıktığı İbrani Mitleri, Tekvin, Midraşlar, Talmud kitapları aracılığıyla destekleniyor. Söylence ve din ilişkileri üzerine uzmanlık derecesinde çalışmalar yapan Robert Graves, bu kitabı Yahudi kültürü üzerine benzer çalışmalar yapan Raphael Patai ile birlikte hazırlamış.

 İbrani Mitleri, her bir mitin kökenine inerek Antik Yunan’daki benzer mitlere yaptığı göndermelerle hem bir karşılaştırmalı dinler tarihi hem de karşılaştırmalı mitler dizgesi sunuyor.

Ayrıntılı Bilgiler
ISBN 978–975-468-850-4
Yayınevi Say Kitap
Baskı Tarihi 2022
Baskı Sayısı 3. Baskı
Özgün Ad HebrewMyths - TheBook of Genesi.
Ebat 16x24
Çevirmen Uğur Akpur
Barkod Numarası 9789754688504
Sayfa Sayısı 400

Bu kitabı alan kişiler aynı zamanda bu kitapları satın aldılar