Bir seçim nasıl kazanılır? - Furkan Akderin / Arkeokitap

30 Mart 2023 Perşembe

Marcus Tullius Cicero MÖ 64 yılında 42 yaşındayken Roma’daki en önemli mevkii olan konsüllük için yarışa girdi. Marcus iyi bir hatip olması ve parlak zekasıyla öne çıkarken dezavantajlı olduğu tek yan soylu olmamasıydı. Cumhuriyet Dönemi’nde Roma’da bu önemli bir eksikti ve Marcus’un amacı da bu görüşün yanlışlığını ispatlamaktı. Konsüllük seçimlerinde karşısına iki aday çıktı. Antonius Hybrida ve Catilina. Her ne kadar zekasıyla avantajlı olsa da Roma Cumhuriyeti’nde konsül seçilmek için küçük bir kasabadan gelen bir adamın şansı azdı.

Seçim kampanyası yaklaşırken kardeşi Quintus, ağabeyi Marcus’a seçimlerle ilgili tavsiyelerde bulunduğu bir mektup yazdı. “Sevgili Marcus çok sayıda harika özelliğin olsa da sende olmayanları da edinmek zorundasın ve bunlar sanki doğuştan gelen özelliklerinmiş gibi davranmalısın.” sözleriyle başladığı mektubunun devamında çok sayıda potansiyel düşmanı olduğundan seçim kampanyasını kusursuz bir şekilde yürütmesi gerektiğinden bahsediyor ve ardından seçimleri kazanması için son derece pratik öneriler sıralıyordu.

Bir Seçim Nasıl Kazanılır başlığıyla yayınlanan ve Antik Çağ Bilgelerinden Öğütler dizisinde yer alan bu kitap Quintus’un Marcus’a yazdığı mektubun çevirisidir. Her ne kadar yaklaşık 2000 yıl önce Roma’daki bir seçim için yazılmış olsa da Quintus’un tavsiyeleri günümüzde de farklı coğrafyalardan ve farklı siyasi görüşlerden çok sayıda siyasetçinin uyguladığı kirli yöntemleri de kapsıyor.

İşte Quintus’un önerilerinden birkaçı:

Oy toplamanın en etkili yöntemlerinden biri insanların duymak istediklerini söylemektir. Herkese her şeyi vaat edin. İnsanlar vaatlerde bulunmayı reddeden bir adaya, seçimleri kazandıktan sonra vaatlerini tutmayan birisinden çok daha fazla kızacaklardır.

Daha önceden iyilik yaptığınız ya da yardım ettiğiniz insanlara karşılık verme zamanının geldiğini söyleyin. O insanlardan tam olarak ne beklediğinizi açıklayın. Daha önceden yardımda bulunmadıklarınıza ise şimdi size destek olmaları şartıyla seçimden sonra ödüllendirileceklerini ifade edin.

 

Rakibinizin zayıf yönlerini bilin ve acımasızca onlardan yararlanın. Gerekirse rakiplerinizin bütün suçlarını sayıp dökmekten çekinmeyin.

 

Seçmenleri pohpohlayın. Dalkavukluk normal koşullarda utanç verici bir şey olsa da bir makam için yarışırken çok gerekli bir şeydir. Bir aday seçmenlerin değerli olduklarını hissettirmelidir. Onlarla el sıkışın, gözlerinin içine bakın ve dertlerini dinleyin.

 

İnsanlara umut verin. Kendilerine daha iyi bir dünya sunacağınıza ikna olmuş insanlar seçim sonrasında kendilerini hayal kırıklığına uğratana dek en hararetli savunucularınız olacaktır.

Mektubun gerçekten Quintus tarafından yazılıp yazılmadığını bilemiyoruz ya da Marcus Cicero gibi bir devlet adamının kardeşinin tavsiyelerine ihtiyaç duyup duymadığını ya da duyduysa da kampanyası sırasında ne oranda yararlandığı hakkında fikrimiz yok. Ancak seçimlerde Marcus en fazla oyu alarak konsül seçilmeyi başardı ve Roma siyasetinde uzun yıllar boyunca aktif rol oynamaya devam etti…

 

 Çevirmen, Furkan Akderin

Yorumunu bırak