RSS

'2019' 'Temmuz' blog yayınları

Müzik Teorisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey - Yaşar Öztürk
Müzik hayattır. Sesin büyüleyici bir güzelliğe dönüşü olan müzik konusunda kitap az ve müzik teorisine ilişkin ise neredeyse yok gibi. Brian Boone, Marc Schonbrun’un hazırladığı ve çevirmenlik yapan bir müzisyene, Funda Sezer’e çifte sevinç yaşatan Müzik Teorisi kısa öz bilgilerle müzikseverlere mutfağın kapısını, müzikçilere ise şefin sırlarını açıyor.
Küçük Ağaç’ın Eğitimi: Yaşayarak öğrenmek | Serkan Parlak
Küçük Ağaç’ın Eğitimi öncelikle, yazarın büyük bir duyarlılıkla bütünleştiği Kızılderili bir çocuğun ruhunu yansıtıyor. Olayları aktaran 1. tekil kişi, kahraman anlatıcı, metindeki adıyla Küçük Ağaç, başından geçenleri algıladığı ve hatırladığı kadarıyla okuyucuya aktarıyor. Yaşamayı öğrenmeye çalışan bir çocuğun gözleri ve duyguları bize okumamız boyunca yol gösteriyor, doğanın içindeki yaşamı hem mizah hem de hüzünle sunuyor. Hayatı, ölüm dahil, bütün katmanlarıyla sevdiren derinlikli bir metin var elimizde.
Göreliliği gizemden arındırmak - BirGün
Almanca baskısı 2016’da yayımlanmış olan bu kitabın, yeni gelişmeler ışığında okuyucuyu Einstein’ın görelilik kuramının dünyasıyla tanıştıracağına emin olabiliriz. Uzay ve zaman bahsinden göreliliğin sanat ve edebiyata yansımalarına kadar keyifli bir yolculuğa davet eden bu kitabın göreliliği bütün gizeminden arındıracağı da kesin.