Büyük Filozofların Tuhaf Fikirleri

87,50 ₺
Yazar: Gary Hayden
SKU: 9786050201246
Yayınevi: Omega

 

Filozoflar çok akıllı adamlardır. Ne de olsa ortaya bir fikir atıp yüzlerce yıl boyunca insanların aklını meşgul etmek her yiğidin harcı değildir. Hele de bu tuhaf bir fikir olursa… işte o zaman çok fena olur! Tartışmalar, çekişmeler bitmek bilmez! Birkaç örnek verelim mi?
Sokrates, neyin iyi olduğunu gerçekten bilirsek, onu yapacağımızı ileri sürer.
 
Thomas Aquinas mastürbasyon yapmanın ırza geçmekten daha kötü olduğunu düşünür.
René Descartes’a göre tüm deneyimlerimiz belki de bir düşten ibarettir. Başka deyişle, bütün yaşadıklarımız, tıpkı
Matrix filmindeki gibi, kavanozdaki bir beyne bir bilgisayar programı tarafından verilen elektrik akımının sonuçlarından başka bir şey değildir!
 
Blaise Pascal’a göre Tanrı’ya inanmak inanmamaktan daha avantajlıdır. Çünkü inanmazsanız ve Tanrı varsa çok şey kaybeder, eğer Tanrı yoksa çok az şey kazanırsınız; ama inanırsanız ve Tanrı varsa çok şey kazanır, eğer yoksa hiçbir şey yitirmezsiniz.
George Berkeley’e göre her şey düşünceden ibarettir, onlar da zaten Tanrı’nın düşünceleridir. Ben Tanrı’yı düşünüyorsam bunu düşünmemi isteyen Tanrı’dır. Peki bana Tanrı’nın olmadığını düşündüren de Tanrı mıdır?!
Büyük Filozofların Tuhaf Fikirleri, böylesi tuhaf fikirleri anlatarak sizi şaşırtırken, felsefeyi ve filozofları kaba hatlarıyla tanıtmayı amaçlıyor.
Ayrıntılı Bilgiler
Baskı Sayısı 3. Baskı
Özgün Ad I Kant Make It Up
Çevirmen Nail Bezel
Yayınevi Omega
ISBN 978-605-02-0124-6
Sayfa Sayısı 200
Baskı Tarihi 2016
Ebat 13,5 x 21 cm.

Bu kitabı alan kişiler aynı zamanda bu kitapları satın aldılar