Çocukta Fobinin Analizi

52,50 ₺
Yazar: Sigmund Freud
SKU: 9789754689839
“İleriki sayfalarda anlatılan küçücük bir hastaya ait hastalık ve tedavi hikâyesi aslında benim gözlemlerime dayanmıyor. Tedavi planını bütünüyle ben yürüttüm ve çocukla bir kez yüz yüze konuştum, ama tedaviyi aslen çocuğun babası gerçekleştirdi ve kendisine, aldığı notları yayımlamama izin verdiği için teşekkür borçluyum. Babanın yaptıkları bununla bitmiyor. Söylemek istediğim, bir çocuğu babasından başka hiç kimsenin bu türden itiraflarda bulunmaya razı edemeyeceği.”
 
Freud’un 1909 yılında “çocukluk nevrozu” üzerine yazdığı hatta kendi deyimiyle “aktardığı” bu analiz, yazıldığı dönemde hem çok ses getirmiş hem de farklı açılardan tartışmalara neden olmuştur. Bu tartışmalar daha çok “zavallı çocuğun, daha o yaşta masumiyetinin elinden alındığı” yönünde gelmiştir. Ancak 1922 yılı ilkbaharında “Küçük Hans” 19 yaşında bir genç adam olarak gelip Freud’u bulduğunda tüm bu endişelerin yersizliği bir kez daha ortaya çıkmış, “Küçük Hans” yıllar sonra bu analizi başka birisinin “hikâyesi” gibi okuduğunu ve herhangi bir takıntısı ya da sorunu olmadan büyüdüğünü dile getirmiştir.
 
“Küçük Hans Vakası”, Freud’un ele aldığı diğer dört hastalık vakasıyla birlikte onun çalışmaları içerisinde önemli bir yer tutmaktadır.
 
 
 
 
Ayrıntılı Bilgiler
Özgün Ad Phofie eines fünfjährigen Knaben (Der kleine Hans)
Ebat 13.5 x 21
Baskı Tarihi 2022
Baskı Sayısı 6. Baskı
Yayınevi Say Kitap
ISBN 978-975-468-983-9
Sayfa Sayısı 160
Çevirmen Dilman Muradoğlu
Kapak Tasarımı Artemis İren

Bu kitabı alan kişiler aynı zamanda bu kitapları satın aldılar