Devlet Efsanesi

35,00 ₺
SKU: 9789754685602
Yayınevi: Say

Cassirer'in çalışmaları, özellikle söylence (mitos), dil, din, sanat, bilim, teknik, devlet öğretisi ve tarihe yönelik olup o, bu konuları sistematik ve tarihsel bir yaklaşımla işlemektedir. Temel ilgi alanı, insan ve kültürdür.
Cassirer, çevirilerini sunduğumuz İnsan Üstüne Bir Deneme ve Devlet Efsanesi'nde yarım yüzyılı bulan çalışmalarının kısa, ama ustaca birer özetini vermeyi denemiştir. şimdi Türkçe'de tek kitap halinde basılan bu iki yapıt, Cassirer'in "İnsan Nedir?" ve "Devlet Nedir?" sorularına yanıt arama girişimini örneklendirmektedir. O, İnsan Üstüne Bir Deneme'de felsefe araştırmalarının en yüksek ereğinin kendini-bilme olduğunu vurguladıktan sonra "İnsan Nedir?" sorusuna verilen yanıtların tarihsel bir betimlemesini yapar. Devlet Efsanesi'nde ise, siyaset ve devletin özünün ne olduğunu araştırıp insanların söylence, ilkel din, ilkel düşünce ve eylemleri aşma olanaklarının bulunup bulunmadığını tartışır.
Devlet Efsanesi, bilim, ahlak, sanat ve felsefenin söylencelere ve ilkel dine egemen olacakları bir düzen arayışının öyküsü olarak yüzyılımız insanları için de önemli ve anlamlı iletiler taşımaktadır.

Ayrıntılı Bilgiler
Baskı Sayısı 1. Baskı
Yayınevi Say Kitap
ISBN 978-975-468-560-2
Sayfa Sayısı 472
Baskı Tarihi 2005
Ebat 16 x 24 cm.
Çevirmen Necla Arat