Freud Düşüncesinin Büyüklüğü ve Sınırları

87,50 ₺
Yazar: Erich Fromm
SKU: 9786050205343

“Kendini yanılgılara yönelten koşulları değiştirebilmesi için insanın önce bu koşulları doğuran yanlışlıkları yok etmesi gerekir.”

Freud da böyle bir tanımlama yapabilirdi. Marx’ınkine benzer bir cümle, psikanaliz teorisini kullanarak tedavi uygulayan bir bilim dalı için çok uygun bir slogan olurdu. Gerçek kavramını epeyce genişleten Freud’un en özgün yanı, gerçeğin bilinçli zihinle düşünülen ya da inanılan şey değil de, asıl düşünmek istenilmediği için bastırılan olgular olduğunu ortaya koymasıdır.
Onun buluşlarının büyüklüğü, gerçek sanılanların ötesindeki gizli ve üzeri örtülü olarak duran asıl gerçeğe nasıl varılacağının yöntemini göstermesinden kaynaklanır. Bir insanı iyi etmenin yolu, onun ruhsal yapısını anlayıp bastırma olayını yok etmekten geçer. Bunu deneysel çalışmalarıyla kanıtlayan Freud, gerçeğin iyileştirip kurtaracak tek yol olduğu ilkesini çalışmalarında (yani pratikte) uygulamıştır. Her ne kadar uygulamada bazı bozulmalara uğramış ve yeni yanılgılara yol açmışsa da bu ilke, onun insanlık tarihine yaptığı en önemli katkıdır.
Ayrıntılı Bilgiler
Özgün Ad Greatness and Limitations of Freud's Thought
Kapak Tasarımı Say Grafik Tasarım
Baskı Tarihi 2023
Baskı Sayısı 3. Baskı
Yayınevi Say Kitap
ISBN 978-605-02-0534-3
Sayfa Sayısı 200
Ebat 13,5 x 21 cm.
Çevirmen Aydın Arıtan

Bu kitabı alan kişiler aynı zamanda bu kitapları satın aldılar