Gerçek Bakış

87,50 ₺
Yazar: Todd McGowan
SKU: 9786050201567

Bir filmde izleyicinin deneyimini belirleyen nedir? İzleme sürecinin temelinde görüş alanına hâkim olma yanılsaması mı vardır, yoksa bu deneyimi sürekli gözden kaçan, anlamlandırılamayan, var olmayan noktalar mı şekillendirir? Temsilin bütünlüğüne duyulan inanç mı, yoksa onun eksikliğini kavradığımız anlar mı bize zevk verir?  

Todd McGowan sinema kuramı etrafında dönen bu soruları yeniden ele alırken, aslında cevabın “gözümüzün önünde” olduğunu söylüyor: Psikanalitik sinema kuramına yeni bir perspektif sağlayan bu kitapta, izleme deneyiminin merkezine bakışı oturtuyor ve bizi onun doğasını anlamaya davet ediyor.

Şimdiye kadar yanlış değerlendirilmiş bir kavram olan bakışı, doğrudan Lacancı psikanalizle okuma çabasının ürünü olan Gerçek Bakış, izleyiciyi bir özne olarak konumlandırarak, sinemanın politik, kültürel ve varoluşsal potansiyellerini bu kez özgürlük adına anlamayı deniyor.
McGowan’ın çağrısı, kendi yetersizliğini kabullenip eksiğini sahiplenmeye cesareti olanlara, kısacası bakmaktan korkmayanlara...
 
Ayrıntılı Bilgiler
Özgün Ad The Real Gaze: Film Theory after Lacan
Baskı Sayısı 1. Baskı
Yayınevi Say Kitap
ISBN 978-605-02-0156-7
Sayfa Sayısı 344
Baskı Tarihi 2012
Ebat 13,5 x 21 cm.
Çevirmen Zeynep Özen Barkot
Editör Derya Önder

Bu kitabı alan kişiler aynı zamanda bu kitapları satın aldılar