Gezegen Fabrikası

140,00 ₺
SKU: 9786050209051
Yayınevi: Say

GEZEGEN FABRİKASI

 

Yirmi yıl önce güneş sistemi dışındaki gezegenlerin araştırılması sadece bilimkurgu yazarlarının ilgi alanına giriyordu. Oysa bugün astronominin en hızlı genişleyen alanlarından biri haline geldi. Bugüne dek binlerce “ötegezegen” keşfedildi ve sayıları hızla artıyor.

Yeni keşfedilen bu dünyalar en fantastik bilimkurgu kitaplarında hayal edilenlerden çok daha yabansı. Aralarında bir yılı Dünya zamanıyla birkaç hafta süren, Jüpiter’den büyük gaz devleri de var, iki güneşli karasal gezegenler de. Hatta bazılarının güneşi bile yok!

Katran okyanuslarıyla kaplı elmas mantolu gezegenler mi ararsınız, yoksa bir yarımküresi sürekli kış, diğer yarımküresi sürekli yaz olanlar mı. Tüm yüzeyi okyanuslarla örtülü su dünyaları mı, yoksa tamamen magma deniziyle örtülü volkanik dünyalar mı. Böylesi bir çeşitliliğin keyfi daha başlangıç.

Gezegen Fabrikası bu gezegenlerin öyküsünü anlatıyor. Bilinen sayısız komşu yıldız var ve bunların her birinin çevresinde ötegezegenler dönüyor. Bu olasılıklar arasında bizim gezegenimize benzeyen bir dünya, ikinci bir Dünya bulunması mümkün mü? Ne dersiniz?

“Bu kitabı okuma listenizin ilk sırasına koyacaksınız.”

Sky&Telescope

Ayrıntılı Bilgiler
ISBN 978-605-02-0905-1
Yayınevi Say Kitap
Özgün Ad The Planet Factory: Exoplanets and the Search for a Second Earth
Çevirmen Mehmet Emin Özel
Barkod Numarası 9786050209051
Sayfa Sayısı 416
Baskı Tarihi 2022
Baskı Sayısı 1. Baskı
Ebat 13,5x21
Kapak Tasarımı Say Grafik Tasarım

Bu kitabı alan kişiler aynı zamanda bu kitapları satın aldılar