Hidrojen Devrimi

105,00 ₺
Yazar: Marco Alverà
SKU: 9786050209167
Yayınevi: Say

HİDROJEN DEVRİMİ

Fosil yakıtların kullanılması sonucu atmosfere salınan CO ve CO2 gibi gazlar Dünya’ya çarpan güneş ışığının gitgide daha büyük kısmının atmosfer içine hapsolmasına ve sonuç olarak küresel ısınmaya yol açıyor. Bu sorunu çözmek istiyorsak enerji üretimi ve tüketimini karbonsuzlaştırmak zorundayız. Çözüm, imalatta, kış ısıtmasında ve ulaşımda enerji kaynağı olarak elektrik kullanmak değil, çünkü elektrik enerjisi üretimi de büyük ölçüde fosil yakıtlara dayalı. Yani tüm otomobiller elektrikli olsa bile küresel ısınmayı engelleyemeyiz. Elektronları karbondan farklı bir elementi yakarak harekete geçirmek gerek. İşte bu element hidrojen. Yakıldığında büyük miktarda enerji açığa çıkarıyor ve atık olarak atmosfere sadece su buharı salıyor. Bu da onu geleceğin yakıtı yapıyor. Hidrojenin, fosil yakıt rezervlerine direkt erişimi olmayan ekonomilere hızla gelişme fırsatı sunması da cabası.

MarcoAlverà bize mevcut enerji altyapısının yenilenebilir enerji ve hidrojen enerjisi vasıtasıyla karbondan nasıl arındırılabileceğine dair dört dörtlük bir plan sunuyor.

***

“Bu kitap, hidrojenin geleceği hakkında net ve akıl çelen fikirler içeriyor. Hidrojenin tüm dünyanın temiz enerji kullanımına geçmesinde önemli rol oynamasının nasıl sağlanacağı tartışmasını canlandırmaya yardımcı olabilir.”

Dr. Fatih Birol

Uluslararası Enerji Ajansı Yöneticisi

Ayrıntılı Bilgiler
Yayınevi Say Kitap
ISBN 978-605-02-0916-7
Özgün Ad The Hydrogen Revolution: A Blueprint for the Future of Clean Energy
Çevirmen Ebru Şurgun
Sayfa Sayısı 304
Baskı Sayısı 1. Baskı
Kapak Tasarımı Say Grafik Tasarım
Ebat 13,5x21
Baskı Tarihi 2022
Barkod Numarası 9786050209167