Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı

105,00 ₺
Yazar: Carl Sagan
SKU: 9786050207743
Yayınevi: Say

Bilimsel düşünce insana hakikat ile refah vaat etti ve bu vaadini yerine getirdiği için insanlığın büyük kısmı tarafından kılavuz olarak kabul edildi. Fakat bilimin ışığı, çevresini saran karanlığın büyüklüğü karşısında bir mum alevi kadar cılız ve savunmasız. Bu alevin sönmemesi için bilim insanlarının bu karanlıkla ve ondan çıkar sağlayanlarla mücadeleyi sürdürmesi gerek.

 

Carl Sagan, sahte bilim, Yeni Çağ inançları ve köktendinci fanatizm gibi düşünme biçimlerinin ürettiği mitleri sınanabilir bilimsel varsayımlardan ayırt edemezsek, hakikat ve refah yolunda ilerlemeye nasıl devam edebileceğimizi soruyor.

 

Sagan’a göre, bilimi kendimize kılavuz edinmezsek kendi adımıza düşünemeyiz, otoriteyi sorgulayamayız ve sonuçta devletleri yönetenlerin ellerinde oyun hamuruna döneriz; ancak yurttaşlar bilimsel bir eğitim aldıklarında ve kendi fikirlerini üretebildiklerinde, devletleri yönetenler kendileri için değil halk için çalışacaktır.

 

 

“Bilimin ne olduğunu ve neden fark yarattığını açıkça ifade ediyor... Bilimin gücüne bir övgü ve aşırı saflığın tehlikeleri karşısında bir uyarı...”

The Sciences

Ayrıntılı Bilgiler
ISBN 978-605-02-0774-3
Yayınevi Say Kitap
Özgün Ad The Demon-Haunted World: Science as a Candle in the Dark
Çevirmen Can Evren Topaktaş
Sayfa Sayısı 672
Ebat 13,5 x 21
Baskı Sayısı 3. Baskı
Baskı Tarihi 2022

Bu kitabı alan kişiler aynı zamanda bu kitapları satın aldılar