Roma Tarihi II. Cilt çıktı! Mommsen, Roma’nın bir dünya imparatorluğuna dönüşmeden önce İtalya Yarımadası’nda nasıl egemenlik kurduğunu, Kral Pyrrhos ile yapılan savaşları ve Cumhuriyet Dönemi kurumlarını kapsamlı bir şekilde okuyuculara aktarıyor.

Locarno Dilencisi

15,00 ₺
10,50 ₺ (%30 indirim)
Yayınevi: Say
Binlerce insanın hayatını kaybettiği 1647 yılında Şili krallığının başkenti St. Jago'da büyük sarsıntının meydana geldiği o anda, bir suçtan hükümlü Jeronimo Rugera isminde genç bir İspanyol, tutuklu bulunduğu hapishanenin bir kavisine kendini asmak üzereydi. Şehrin en zengin asilzadelerinden biri olan Don Henrico Asteron, onu yaklaşık bir yıl önce öğretmen olarak çalışmakta olduğu evden, biricik kızı Donna Josephe ile nazik bir gönül bağı içerisinde bulunmasından dolayı uzaklaştırmıştı. Kızını defalarca uyarmış olmasına rağmen, tesadüfen kibirli oğlunun şeytanî dikkati sayesinde eline geçen gizli bir gönderi üzerine öylesine sinirlenmişti ki, dağlardaki sevgili kadınlarımıza ait Karmalit tarikatının manastırına yerleştiriverdi kızını.
 
Kleist öykücülüğünden ziyade Kleist'ın anlatımından ya da anlatım gücünden bahsetmek daha doğrudur... Yaşadığı dönemde zaman zaman yuhalanan yazar, 19. yy.'da yeniden keşfedilmiş ve günümüzde Almanya'nın önemli yazar ödüllerinden birine isim babası olmayı başarmıştır... Kleist'ın yazını insani olanın çözümlenmesidir ve bir adli tıpçının titizliğini gerektirir bazen, çünkü şeytan ayrıntıda gizlidir ve tüyü bizzat yazarımızdadır.
 
 
Ayalp Talun İnce
 
 
Locarno Dilencisi... Hâlâ 'edebiyat'ın peşinde koşanlara can simidi.
Ayrıntılı Bilgiler
Baskı Sayısı 1. Baskı
Yayınevi Say Kitap
ISBN 978-975-468-484-1
Sayfa Sayısı 136
Baskı Tarihi 2004
Ebat 12,5 x 19 cm.
Çevirmen Ayalp Talun İnce