YENİ KİTAP: Klasik tarihçi Theodore Mommsen'in Roma Tarihi adlı eserinin birinci cildi yayımlandı! Roma’nın kökenlerinin açıklanmasıyla başlayan birinci cilt din, hukuk, adalet, tarım, ticaret, ulaşım, ölçü sistemi, yazı ve sanat gibi geniş bir yelpazede sunduğu doyurucu bilgilerle okuyucuları muhteşem bir yolculuğa çıkarıyor.

Manilerimiz

20,00 ₺
14,00 ₺ (%30 indirim)

Halk edebiyatımızın türleri içinde soyuttan uzak sevgi, yalnızca mânilerimizdedir. Mânilerimiz, bir tür sevgi dünyasıdır. Bu dünyada sevişenler, sevgi dışında hiçbir yasaya ve hiçbir sınıra bağlı değillerdir. Mâni; uçun kuşlardan, bulutlardan, turnalardan sorulan ve bunların aracılığıyla selam gönderilen; bin yıl toprakta yatılsa da yine kendisinden umut kesilmeyen, kölesi olunan, yerine ölünülen, cevri çok, insafı yok olan, aşkına düşünce dünyalar terk edilen; tende kalan canı isteyince verilen, kavuşamayınca gözler açık gidilen ve ateşinden dağların bile yanıp tutuştuğu "yar" için yazılmıştır.
Mânilerimiz, uzun bir araştırma ve çalışmanın ürünüdür. Yurdun çeşitli bölgelerinden büyük bir titizlikle toplanan binlerce mâni taranmış, ayıklanmış ve düzenlenmiştir. Ayrıca yurtdışındaki Türkler'in -özellikle Trakya ve Makedonya Türkleri'nin- mânileri de derlenerek karşılaştırılmış ve sıralanmıştır.
Böylece adları bilinmeyen, ama yazdıkları ve söyledikleri bütün canlılığıyla bugün de yaşayan nice adsız halk ozanının en seçme mânileri alfabetik sırayla okura sunulmuştur.

Ayrıntılı Bilgiler
Baskı Sayısı 2. Baskı
Yayınevi Say Kitap
ISBN 978-975-468-126-0
Sayfa Sayısı 336
Baskı Tarihi 1996
Ebat 13,5 x 19,5 cm.