Mektuplar

24,50 ₺
SKU: 9789754689129
Yayınevi: Say
“Mektubumu ya da bir kopyasını sakla, benimsediğin yoldan gitmeye devam et.”
 
Platon, hiç kuşku yok ki düşünce tarihinin en önemli ve etkili filozoflarından biridir. Felsefenin kurumsallaşmasına ve felsefede yazılı geleneğin oluşmasına katkıda bulunmuş, iki dünyalı metafiziğiyle bütün bir Ortaçağ düşüncesini belirleyecek olan idealist felsefe geleneğinin başlatıcısı olmuştur. Hıristiyan Ortaçağ felsefesine ve İslam düşüncesine etkisi bakımından da ayrıca önem taşıyan Platon, düşünce tarihi boyunca tartışılan tüm problemleri yüzlerce yıl öncesinden ele almış ve ilk büyük felsefi sistemi inşa etmiştir.
 
Platon’un Bütün Yapıtları’nın ilk kitabı olan ve filozofun Sicilya’da geçirdiği günleri konu alan Mektuplar, Platon felsefesinin yansıtılması ve Diyaloglar’da ileri sürülen görüşlerin savunulması açısından eşsiz bir öneme sahiptir.
 
Mektuplar, filozofun diğer eserlerinde neredeyse hiç söz etmediği hayatının en azından bir bölümüne ışık tutması, politik faaliyetleriyle ilgili bilgiler içermesi nedeniyle de okunmaya değerdir. Mektuplar Eski Yunancadan çevirisiyle dilimizde ilk kez yayımlanıyor.
Ayrıntılı Bilgiler
Sayfa Sayısı 112
Baskı Tarihi 2020
Baskı Sayısı 3.Baskı
Yayınevi Say Kitap
ISBN 978-975-468-912-9
Ebat 13,5 x 21 cm.
Özgün Ad Epistolaà
Çevirmen Furkan Akderin

Bu kitabı alan kişiler aynı zamanda bu kitapları satın aldılar