Mitoloji Sözlüğü

52,50 ₺
SKU: 9789754685152
Yayınevi: Say

Klasik mitologya, batı sanat ve düşüncesinin "olmazsa olmaz" temellerinden biridir. Resim, heykel, mimari, tiyatro, opera, şiir, roman vb. bu bereketli kaynaktan alabildiğine yararlanır. Bizde mitologyaya ilginin yaklaşık 150 yıllık bir geçmişi vardır; bu konuda çeşitli eserler yayımlanmış olmakla birlikte, yeterli sayıda sözlük çalışması bulunmamaktadır.
Mitoloji Sözlüğü, başta Homeros ve Hesidos, klasik tragedyanın dev üçlüsü Aiskhylos, Euripides ve Sophokles'in ölümsüz yapıtları olmak üzere mümkün olduğunca çok orijinal esere başvurarak hazırlanmış, ancak yazarın görüş ve yorumlarıyla zenginleştirilmiş bir çalışma. Başka bir deyişle, hazır bir mitologya çeviris değil, bir 'antoloji' hiç değil... Ayrıca kitap, Yunan mitolojisine, Anadolu odaklı yaklaşımıyla da benzerlerinden arılmaktadır.
Yunan tanrı ve kahramanlarının bir hayli karmaşık olan akrabalık ilişkilerine dair ayrıntılı soyağacı listeleri de sunan Mitoloji Sözlüğü, Türkiye'de bu konudaki önemli bir eksikliği giderme iddiasında...

Ayrıntılı Bilgiler
Baskı Sayısı 1. Baskı
Yayınevi Say Kitap
ISBN 978-975-468-515-2
Sayfa Sayısı 568
Baskı Tarihi 2005
Ebat 16 x 24 cm.