Say popüler bilim kitaplarını takip edin, bilimdeki gelişmeleri kaçırmayın!         Yeni Popüler Bilim Kitapları: Karanlık Madde ve Karanlık Enerji   -   Genlerimizin Yolculuğu                                                                  

Rastlantı ve Kaos

17,50 ₺
12,25 ₺ (%30 indirim)
Yazar: David Ruelle
Yayınevi: Say
“Rastlantı, bilinmezlik, talih… Bunlar biraz olumsuz kavramlar değil mi? Bu gibi sözcükler bilim insanlarından çok falcıların ilgi alanına girmiyor mu? Böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, zira rastlantı konusunda bilimsel araştırmalar yapılması hiç de olanaksız değildir.”
İstatistiksel fizik ve dinamik sistemler üzerine çalışan matematikçi ve fizikçi David Ruelle okuru yirminci yüzyılın bilimsel kavramları arasında yolculuğa çıkarıyor. Bir bozuk parayı havaya attığınızda, ön yüzünün yazı ya da tura gelme olasılığının ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Peki, bir piyango bileti alırken ya da şans oyunu oynarken, o numaraya ikramiye çıkma şansı sizce nedir?
Ruelle, bu noktadan hareketle olasılık hesaplarından kaos kavramına geliyor ve bir adım daha atarak Gödel teoremi, bilgi teorisi, algoritmik karmaşa, kara delikler, “garip çekerler” ve türbülans üzerine açıklamalarda bulunuyor.
Rastlantı ve Kaos, her kesimden okuyucuya hitap edebilmek adına anlaşılır bir dille kaleme alınmış, formül ve hesaplamalardan mümkün olduğunca uzak durularak okuması keyifli hale getirilmiş bir kitap.
 
“Derin ve itinalı bir kitap; basit bir dille yazılmış ve keyifli bir okuma sunuyor.”
Ian Stewart, Doğanın Sayıları kitabının yazarı
Ayrıntılı Bilgiler
Baskı Sayısı 2. Baskı
Özgün Ad Chance and Chaos
Baskı Tarihi 2017
Yayınevi Say Kitap
ISBN 978-605-02-0322-6
Sayfa Sayısı 250
Ebat 11 x 18,5 cm.
Çevirmen Deniz Yurtören
Editör Levent Çeviker
Kapak Tasarımı Artemis İren