Rüyaların Yorumu (Tam Metin)

70,00 ₺
Yazar: Sigmund Freud
SKU: 9786050203127

Freud bu önemli eserinde, en karmaşık rüyaların bile rahatlıkla yorumlanabileceğini göstermektedir. Bunu yaparken de Schiller’in deyimiyle “mantığın, kapıların önünde tuttuğu nöbetten vazgeçmesi” gerektiğini, yani insanın hiçbir eleştiride bulunmadan kendini gözlemlemesinin zor bir şey olmadığını iddia eder.

Freud rüyaların arzuların gerçekleşmesi olduğunu öne sürer. Rüyaların uyanık yaşamla ilişkisini, nelerin rüya malzemeleri haline dönüştüğünü ve bunların kaynaklarının neler olduğunu, neden rüyalarımızı unuttuğumuzu, rüyaların psikolojimiz üzerindeki etkilerini, rüyalarla akıl hastalıkları arasındaki ilişkileri ele alır. Rüyalarımızı kendimizin bile tanıyamayacağı hale getirmek için ne tür sembolleştirmeler, yer değiştirmeler ve çarpıtmalarda bulunduğumuzu anlatırken, kendi psikanalitik çalışmalarından örnekler verir.

Uzun yıllardan beri bilimsel literatürün klasikleri arasında yer alan Rüyaların Yorumu, Freud’un en çok ilgi göreceğini düşündüğü eseridir. Bir mektubunda da ifade ettiği gibi bu eser, psikanalizin gelişmeye başladığı yıllarda onun için “dalgaların çarptığı bir kaya gibi” sarılıp tutunduğu bir çalışma olmuştur.

 

Ayrıntılı Bilgiler
Özgün Ad Die Traumdeutung
Baskı Tarihi 2021
Baskı Sayısı 8. Baskı
Yayınevi Say Kitap
ISBN 978-605-02-0312-7
Sayfa Sayısı 672
Ebat 13,5 x 21 cm.
Çevirmen Dilman Muradoğlu

Bu kitabı alan kişiler aynı zamanda bu kitapları satın aldılar