Şeffaf Toplum

31,50 ₺
SKU: 9786050201673
Yayınevi: Say
Yakın dönem kıta felsefesinin önemli filozoflarından İtalyan düşünür Gianni Vattimo, en önemli kitaplarından birisi olan Şeffaf Toplum’da, postmodernlikten, iletişim toplumuna; söylenden sanata, ütopyadan aykırıütopyaya büyü bozumundan, çözülmeye varan farklı ama temelde aynı hat üzerinde kurduğu yazılarıyla özgün yorumlarda bulunuyor.
Vattimo’nun varsayımına göre tarihi ilerlemeci olarak görmek, onu ister istemez tekdoğrultulu olarak saymamızı sağlar. Ancak, tarih varsa böyle bir ilerlemeden söz edilebilir ve tarihi tekdoğrultulu bir şekilde kavramak mümkün olmadığında ise modernlik sona erer. Tek bir tarih yoktur, yalnızca geçmişin farklı açılarından yansıtılan imgeleri söz konusudur ve tarih düşüncesinde karşılaşılan bu bunalım “ilerleme düşüncesi”nde oluşacak ikinci bir bunalıma yol açar. Vattimo, kitaba adını da veren “Şeffaf Toplum” ifadesine yönelik ikinci savıyla beraber kitle iletişim araçlarının postmodern toplumun doğuşunda belirleyici rol oynadığından söz eder. Kitle iletişim araçları, bu postmodern toplumu daha “şeffaf” değil, aksine daha karmaşık hatta kaotik hale getirmekte, tüm özgürleşme umutlarımızı bir kaos ortamına sürüklemektedir.
Şeffaf Toplum, Vattimo’nun bu noktalardan yola çıkarak başlattığı düşünme yolculuğunu temelde Nietzsche, Heidegger, Lyotard, Adorno, Benjamin ve Habermas duraklarına uğrayarak  tamamlıyor.
 
“Bu kitap postmodernizm sorunsalı tartışması için büyük bir önem arz ediyor.” –
Jean-François Lyotard
 
 
Ayrıntılı Bilgiler
Özgün Ad La societa' transparente
Baskı Sayısı 1. Baskı
Yayınevi Say Kitap
ISBN 978-605-02-0167-3
Sayfa Sayısı 144
Baskı Tarihi 2012
Ebat 13,5 x 21 cm.
Çevirmen Ümit Hüsrev Yolsal
Editör Derya Önder

Bu kitabı alan kişiler aynı zamanda bu kitapları satın aldılar