Say popüler bilim kitaplarını takip edin, bilimdeki gelişmeleri kaçırmayın!         Yeni Popüler Bilim Kitapları: Yaşamın Şifresini Değiştirmek  -   Bilim Nedir Nasıl Yapılır?                                                                  

Sokrates

15,00 ₺
10,50 ₺ (%30 indirim)

Ben Tanrının devletin başına tebelleş ettiği bir atsineğiyim; her gün her yerde dürtüyor, uyarıyor, azarlıyor, peşinizi hiç bırakmıyorum. Benim gibi birini kolay kolay bulamayacaksınız; yargıçlar, onun için beni esirgemenizi, kendinizi benden yoksun bırakmamanızı öneririm. Ama belki de uykusundan yeni uyandırılmış biri gibi, canınız sıkılarak uzun boylu düşünmeden Anytos’un öğüdüne uyar, beni kolayca vurup öldürebileceğiniz sanısına kapılır, Tanrı size acıyıp benim yerime başka bir atsineği gönderinceye kadar, yaşamınızın geri kalan bölümünde uykuya dalarsınız gene.

(Platon- Sokrates’in Savunması)

 
Sokrates yalnızca insan doğasına ilişkin bir teori ortaya koymakla kalmadı, felsefesini kendi kişiliğinde somutlaştırdı ve kendi yaşamında ifade etti. Sokrates’in düşüncesini ve öğretisini yaşamından ayırmak, düşüncesinin farklı yanlarını birbirlerinden ayırmak ne kadar imkânsızsa, o kadar imkânsızdır. Sokrates bir öğretmendi ve bir paradigmaydı.
 
Ayrıntılı Bilgiler
Baskı Sayısı 4. Baskı
Yayınevi Say Kitap
ISBN 978-975-468-636-4
Sayfa Sayısı 160
Baskı Tarihi 2013
Hazırlayan Prof. Dr. Ahmet Cevizci
Ebat 13,5 x 21 cm.

Bu kitabı alan kişiler aynı zamanda bu kitapları satın aldılar