Deepak Chopra

Yazar, eğitimci ve doktor... Hindistan’da tıp eğitimi gördü. 1970’te ABD’ye göçtü. 1971’de New Jersey Hastanesi’nde stajını tamamladıktan sonra, aynı yıl endokrinolojide uzmanlaşmak üzere Boston’a taşındı. Birçok saygın tıp fakültesinde ders verdi. 1985’te New England Memorial Hospital’da (artık Boston Regional Medical Center) personel şefi oldu. Bu esnada transandantal meditasyona, Ayurveda olarak bilinen ve “hayat bilgisi” anlamına gelen eski Hint şifa geleneğine ilgi duymaya başladı. Geleneksel tıbbın kendisi için büyüsünü yitirmesinin peşi sıra işinden ayrıldı ve etkili bir Ayurveda uygulayıcısı olan Maharishi Mahesh Yogi ile birlikte Maharishi Ayur-Veda Products International’ı kurdu. Burada bitkisel vitaminler, çaylar, yağlar, kokular üretti.

Bir süre sonra klinikteki uygulamalarına eşlik edecek kitaplar yazmaya başladı. Kısa zamanda sıra dışı bir kariyer yaptı. Kitapları çok satanlar listesine girdi (örneğin Yaşsız Beden, Zamansız Zihin bir milyonun üzerinde sattı); 35 dile çevrildi. Kimileri ses ve video kasetlerine aktarıldı. Bunlardan pek çoğu televizyon kanallarında gösterildi. Chopra, dünyanın dört bir yanında seminerlere katıldı, konferanslar verdi.

1995’te Chopra Merkezi’ni kurdu. Başkanlığını yaptığı bu merkezde, beden, zihin ve ruh sağlığıyla ilgili eğitim programları uygulanmakta...

Olarak görüntüle Izgara Liste
Göre sırala
Görüntüle Sayfa başına